Biz de denizden uzak Anadolu çocuklarıydık. Kendi işi gücü olan, denizi yazdan yaza gören insanlardık. Ta ki yelkenle tanışana, denizin çağrısını duyana dek. İşte hayat defterimizde temiz bir sayfanın açıldığı an:

Candan Tokyürek

Candan, Ankara’da yetişmiş, her tatilini İzmir’in Özdere beldesinde, dayısının ahşap kayığını kaçırıp kürek çekerek, arkadaşlarını gezdirerek geçirmiştir. Sırasıyla Çankaya İlkokulu, Tevfik Fikret Lisesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans okumuş, Fransızca ve İngilizce öğrenmeyi başarabilmiştir. Bir süre baba şirketinde çaycılık yaparak hayatı anlamaya çalışmıştır. Biraz kendi ayakları üzerinde durmaya karar verince severek çalıştığı, adeta ev ortamı yarattığı Dış Politika Enstitüsü’nde sekreterlik, pardon “Yönetici Asistanlığı” yapmıştır. Diplomatlar, Emekli Büyükelçiler, Akademisyenlerle çalışırken bir İstanbul gezisi esnasında büyük amcasından aldığı yelkenci ruhu ortaya çıkmış “ben bu Boğaz’dan yelkenle geçmeliyim” kararı almış ve ilk gördüğü kursa yazılmıştır. ODTÜ Denizcilik, Esen Özsan’ın rahle-i tedrisinden geçip Göcek’teki ilk pratik eğitimin ardından istifasını vererek kendini bu konuda geliştirmeye karar vermiştir (Ankara’da ilk denizcilik eğitimi ODTÜ öğretim üyesi olan Prof.Dr.Esen Faruk ÖZSAN tarafından 1991 yılında başlatılmıştır. ODTÜ Denizcilik olarak ODTÜ’de kaptanlık kursları veren Prof.Dr.Esen Faruk ÖZSAN emekli olduktan sonra bu faaliyetlerini ODK, Ortadoğu Denizcilik ve Kaptanlık adıyla devam ettirmektedir). Uzunca bir süre tekne üzerinde debelendikten sonra çok sevdiği Hasan Şimşek’in el vermesiyle bir anda kendini Anadolu Denizcilik Kulübü’nde “eğitici kaptan” bulmuştur. Eksikleri çok olmasına rağmen kısa sürede Hollanda yapımı 27 ft.lik Aloa marka teknelerden 44 ft.lik Bavaria’lara terfi etmiştir. İnsanlara denizciliği, tekne yaşamını, yelkeni sevdirmeyi amaç edinince babasından, tek kızı olarak, sponsorluk almış, bir süre Ankara menşeili MTM Yatçılığın çekek yerinde kekamoz temizlemiştir! O dönem Göcek, hayatının en önemli mekanı, tekneler evi olmuştur. Yalnızlığa alıştığı bir anda ise bir başka yelken sevdalısına gönlünü kaptırmıştır. Olan olmuş, onu da bu sevdanın bir parçası haline getirmiş, hem hayatlarını birleştirmişlerdir, hem de iş güçlerini.

Candan Benhür’le 15 Mayıs 2010’da evlenmiş, halen deniz tutkunlarına bu yaşamı öğretmeye çalışmakta, Amatör Denizcilik Federasyonu üyesi olan Ankara Deniz Kulübü’nün saymalığını yapmaktadır. Sosyalliği fazla olduğundan bu saymanlık yetmemiş 4 yıl Başkanlığını yaptığı Tevfik Fikretliler Birliği’nde de aynı göreve getirilmiş, Ankara Öğretim Derneği’nde ise Yönetim Kurulu üyesi olmuştur. 1 Ekim 2014’te Uluç Ali ismini verdikleri bir oğulları olmuştur; bu sebeple işin mutfak tarafını idare etmeye başlamıştır!

 

Benhür Tokyürek

Benhür ise doğma büyüme Ankaralıdır. Son derece haylaz bir öğrenci olarak Deneme Lisesi’ni bitirmiş, hiç kale almadığı üniversite sınavına girerek Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’ni kazanmıştır. Üniversite yıllarında yakın arkadaşlarından birinin “hadi Avrupa’ya gidelim” çağrısıyla kendini Viyana Teknik Üniversitesi’nde bulmuştur. Hem okuyup hem 55 ülke gezerek zoru başarmıştır. Bu yıllar zarfında kendisinden birkaç kere haber alınamadığından yaşamından ümit bile kesildiği olmuştur. Bir tanesinde Çin Seddi’nde ortaya çıkmış, bir diğerinde Antarktika’da! Viyana yıllarının ardından yine bir arkadaşının çağrısıyla Bakü’ye gitmiş, Bakü Üniversitesi’nde İşletme okumuştur. Babasının “hadi artık” fırçasıyla serbest müteşebbis olmaya karar vermiş, Bakü’de bir süt ve peynir fabrikasına ortak olmuştur. Süte alerjisi çıkınca ortaklığa son verip İran’a geçmiştir. İran’da kriz patlayana kadar Rainbow elektrikli süpürgelerinin temsilciliğini yapmış, krizin ardından Türkiye’ye dönüp askerlik yapmaya karar vermiştir. Haftada iki kere önünden geçerken “ahhh ne askerlikti, ne güzel günlerdi” şeklindeki ifadelerini dinlediğimiz Burdur’da 28 gün süren uzun mu uzun askerliğin ardından Viyana’dan ev arkadaşıyla Afganistan’a ihracata başlamıştır. İşte bu yıllarda bir başka arkadaşının aracılığıyla Amatör Denizci Belgesi almış ve yelkenle tanışmıştır. Yaz kış hafta sonlarını bu keyifli sporla geçirmiş, Candan’la da bu esnada tanışmıştır. Boş vakitlerinde Candan’a yardımcı olmak adına ailelere amatör kaptanlık yapmış, Afganistan’la iş yapmaya devam ederken Ankara Deniz Kulübü’nün Başkanı olmuş, Amatör Denizci Belgesi seminerleri vermeye başlamıştır. Hitap yeteneği sayesinde iyi bir öğretmen olmuş, kendini bile şaşırtmıştır. 15 Mayıs 2010’da Candan’la evlenmiş, 1 Ekim 2014’te Uluç Ali ismini verdikleri bir oğulları olmuş, yapmayı planladıkları dünya turu için çok çalışmak gerektiğini anlamıştır!

 

Ya küçülmeyi seçmeliydik, ya büyümeyi! Yol arkadaşlarımızla, yeni teknelerimizle yavaş yavaş büyümeyi seçtik…

 

Ekibimiz… Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Muğla, Eskişehir, Konya, Kayseri…

 

 

N. Bahadır Ercan

Bahadır, 1969 yılı soğuk bir Aralık ayında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ayşe Abla İlkokulunda, Orta öğrenimini TED Ankara kolejinde, üniversiteyi de Gazi Üniversitesi IIBF işletme bölümünde tamamlayıp üstüne yine aynı okulda Muhasebe-Finanman masteri yapmıştır. Profesyonel iş hayatına bankacılık sektöründe yatırım uzmanı olarak  başlamış, sonrasında sırasıyla Kızılay Derneğinde Dış Ticaret Şefliği ve Kayhan Yapı’da Dış Ticaret müdürlüğü yaparken 2008 yılı Temmuz ayında Palamutbükü’nde  80 yaşlarında tekneden inen bir çifti görüp ben de bunu yapabilirim diyerek kaptan olmaya karar vermiş ve 2009 Aralık’ta Benhür Kaptan ile tanışmış ve aynı yıl Ankara Kaptan’dan ADB ve KMT eğitimlerini alıp kaptanlığa ilk adımını atmıştır. 2014 yılına kadar başlangıç ve orta seviye kaptanlık eğitimlerine almaya devam ederken AnKARA’da  iş hayatına da devam ederken An’Kara’nın karasına tahammül edemeyip Benhür Reis’in de baskılarına dayanamayarak Ankara’da duvarlara bakmak yerine denize yeşile ve doğaya bakmaya karar verip eğitmen kaptanlığa başlamıştır. Ancak baskılar ve ısrarlara maruz kalıp  eski işinden de tam olarak kopmayı becerememiş  Eğitmen Kaptanlığa ilaveten  İspanyol ve seramik firmalarından Argenta Arcana Bouquet Seramiğin  ve  İtalyan Bassank parkenin ve Amerikan Kohler Vitrifiye firmalarının Türkiye temsilciliklerini de yapmaya devam etmektedir. Halen Ankara Kaptan’danileri seviye eğitimlerini almaya devam etmektedir.

 

Tuncer Uyanık

Tuncer‘in gerçek deniz ile buluşması sualtı dalış ile başlamıştır. Uzun süre bir dalış okulunda eğitmen ve rehber dalgıç olarak çalışmıştır. Ayrıca sanayi dalgıçlığı yapmış ve derin dalış üzerine eğitimler almıştır. Daha sonra hayatın gerçekleri ile tanışıp Ankara’da ticari hayata atılmıştır. Ancak bu sefer de deniz üstüne merak sarıp Benhür, Candan ve Ankara Kaptan’la tanıştı daha sonra hiç ayrılmadı. Evli ve iki kız babasıdır.

 

 

 

 

 

Melike, İzmir’de doğmuş, Ankara’da öğrenimini görmüştür. Liseyi TED Ankara Koleji’inde, üniversiteyi ise ODTÜ iktisat bölümünde okumuştur. Kendini bildi bileli denizle iç içe bir hayatı olmasına rağmen kariyeri ofis-plaza ortamlarında gelişmiştir. İş hayatına Deloitte’ta Yönetim Danışmanı olarak başlamış ve sonrasında Garanti Bankası Kurumsal Bankacılık Stratejik Planlama bölümünde çalışmıştır. 7 yıllık kurumsal deneyimden sonra arkadaşlarıyla online otel rezervasyonları yapan bir e-ticaret start-up’ı kurmuştur. Son iş deneyiminde ise kurumsal firmalara kullanıcı deneyimi ve servis tasarımı alanında danışmanlık veren bir firmada proje direktörü olarak çalışmaktadır. İlk yelkenli eğitimini 2005 yılında İstanbul’da almıştır. Ancak yelkenliyi sevmesi ve bu yaşam tarzının hayallerini süslemesi Benhur Tokyürek’in yelken eğitimini alması ile başlamıştır. Sonrasında her sabah boğazdan vapurla işe giderken Marmara Denizi’ne bakarak teknesiyle güneye inmeyi hayal etmiş ve bu hayalini de sonunda gerçekleştirmiştir. Son 2 yıldır aktif olarak boğaz yarışlarında yarışmakta, aynı zamanda Amatör Denizci Belgesi eğitimleri vermektedir.

 

Alper, 5 yaşındayken kazayla derin bir havuza düşüp, dipte “öylesine” beklerken, babası tarafından tesadüfen kurtarıldığı günden beri oraya geri dönmeyi hayal etmektedir. Bu yüzden, serbest ve scuba (Cmas 1* Eğitmen) dalışı çok sever. Benhür Kaptan’ın öğrencisi olarak başladığı kaptanlık eğitimleri sonrasında, dönmeyi hayal ettiği yere epeyce yaklaştığını hissedip, ekibe katılmıştır. Halen özel sektörde çalışmakta, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Pertev Mert Tunçelli

Pertev, Ankara’da dünyaya gelmiş ve öğrenimini burada tamamlamıştır. Çankaya Atatürk Anadolu Lisesi’nden sonra Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nden mezun olmuştur. Askerlik görevinin ardından severek(!) okuduğu bankacılık sektörünü bir kenara bırakıp, kendini İstanbul’da perakende sektöründe satınalma pozisyonunda bulmuş ve sırasıyla Metro Cash&Carry, Electronic Partner ve Darty’de beyaz eşya satınalma müdürlüğü yapmıştır. Daha sonra sevgili Kore halkının yanında yer almış ve Samsung Türkiye’nin kuruluşunda satış departmanında 6 yıl görev yapmıştır. Arkadaş çevresince fazla konuşkan olarak kabul edilen Pertev, halen genç olmasına rağmen daha gençken izcilik, yüzme, basketbol ve amerikan futbolu gibi birçok sporla uğraşmış ancak bir Ankaralı olarak deniz ve denize özlemi ağır basmış, üniversite arkadaşı Tuncer kaptan sayesinde yelken ve denizcilikle dolayısıyla Ankara Kaptan’la tanışmıştır. Benhür Tokyürek’in eğitiminden geçmiş, deniz ve denizciliğe olan ilgisi günbegün artmış ve bu yola baş koymaya karar vermiştir.

 

 

Özgür Tefe

Özgür, 1980 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk orta ve liseyi Ayşeabla Koleji’nde okuduktan sonra Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü zevkle bitirmiştir! Mesleğini bir süre yaptıktan sonra 12 yıl süren baba mesleği olan gözlük perakende macerasına başlamıştır.

Çocukluğundan beri denizlerin içinde olan ve küçük yaşta scuba dalışa başlayan Özgür yıllarca 9.9 beygir 3.5 metre kayığı ile denizlerin üzerinde ve altında olmuştur. 2007 yılında ADB ve KMT eğitimlerini tamamlayıp sertifikalı bir denizci haline gelmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda Tuncer Kaptan sayesinde Benhür ve Candan Kaptanla tanışmış ve hayatının dönüm noktasına geldiğini anlamıştır. Bütün hayatını değiştirip 36 yıllık Ankara hayatından ve aile şirketinden ayrılıp aşık olduğu denizlere kendini vermek için  Fethiye’ye taşınmıştır. Kendisi halen Ankara Kaptanda eğitmen olarak full time çalışmaktadır.

 

 

Ekibimiz… Şahbaz, Serpinti, Mavi Ada…